Home / Film Capacitors / MKP383330025JC02R0
minImg
MKP383330025JC02R0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383330025JC02R0
Description:
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP383
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 125V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.03 µF