Home / Film Capacitors / MKP383368025JDM2B0
minImg
MKP383368025JDM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383368025JDM2B0
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP383
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 125V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.068 µF