Home / Film Capacitors / MKP385333040JD02G0
minImg
MKP385333040JD02G0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385333040JD02G0
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.033 µF