Home / Film Capacitors / MKP385339125JC02R0
minImg
MKP385339125JC02R0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385339125JC02R0
Description:
CAP FILM 0.039UF 5% 1.25KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 450V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.039 µF