Home / Film Capacitors / MKP385416025JCM2B0
minImg
MKP385416025JCM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385416025JCM2B0
Description:
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.16 µF