Home / Film Capacitors / MKP385443200JPP2T0
minImg
MKP385443200JPP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385443200JPP2T0
Description:
CAP FILM 0.43UF 5% 2KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.516" (38.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Size / Dimension 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.43 µF