Home / Film Capacitors / MKP385522040JKI2B0
minImg
MKP385522040JKI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385522040JKI2B0
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Size / Dimension 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2.2 µF