Home / Film Capacitors / MKP385527125JPI5T0
minImg
MKP385527125JPI5T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385527125JPI5T0
Description:
CAP FILM 2.7UF 5% 1.25KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP385
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 450V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2.7 µF