Home / Film Capacitors / MKP385E2102AKFI2B0
minImg
MKP385E2102AKFI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385E2102AKFI2B0
Description:
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200, Y2
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.626 Ohms
Series MKP385e
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1000 pF