Home / Film Capacitors / MKP386M433250JT8
minImg
MKP386M433250JT8
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M433250JT8
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 2.5KVDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
Tolerance ±5%
Termination Screw Terminals
Lead Spacing 0.433" (11.00mm)
Size / Dimension 1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
Series MKP386M
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 800V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.33 µF