Home / Film Capacitors / MKS0F013300B00KSSD
minImg
MKS0F013300B00KSSD
WIMA
Product No:
MKS0F013300B00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 02 3300 PF 250 VDC 2.5X7X4.6
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.181" L x 0.098" W (4.60mm x 2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKS 02
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr WIMA
Capacitance 3300 pF