MKS1XTN-10 AC110
Omron Automation and Safety
Product No:
MKS1XTN-10 AC110
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 110V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 60°C
Switching Voltage 220VDC - Max
Termination Style Plug In
Contact Rating (Current) 10 A
Coil Current 21 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 932 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 33 VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MKS-X
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Coil Voltage 110VAC
Contact Material Silver Tin Indium (AgSnIn)
Must Operate Voltage 88 VAC