Home / Film Capacitors / MKS4D051506D00KSSD
minImg
MKS4D051506D00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4D051506D00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 4 15.0 F 100 VDC 13X24X31.5
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Size / Dimension 1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKS 4
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 15 µF