MKT1813522254G
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1813522254G
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.240" L (13.00mm x 31.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKT1813
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2.2 µF