MKT1813522255
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1813522255
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL
In Stock : 450
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.240" L (13.00mm x 31.50mm)
Ratings -
Series MKT1813
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2.2 µF