MKT1813610064R
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1813610064R
Description:
CAP FILM 10UF 5% 63VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.571" Dia x 1.240" L (14.50mm x 31.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKT1813
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 10 µF