MKT1818333254
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1818333254
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKT1818
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.033 µF