MKT1822510015V
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1822510015V
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Ratings -
Series MKT1822
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1 µF