MLF2012E120MT
TDK Corporation
Product No:
MLF2012E120MT
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Q @ Freq 50 @ 2MHz
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 15 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Series MLF
Inductance 12 µH
Type Multilayer
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 25MHz