Home / Fixed Inductors / MLP1608H2R2BT0S1
minImg
MLP1608H2R2BT0S1
TDK Corporation
Product No:
MLP1608H2R2BT0S1
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2UH 750MA 390MOHM SM
In Stock : 5739
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 750 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 390mOhm Max
Series MLP
Inductance 2.2 µH