MLP331M420EB1D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MLP331M420EB1D
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 420V FLATPACK
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 420 V
Size / Dimension 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 530mOhm @ 120Hz
Series MLP
Package / Case FlatPack, Tabbed
Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 330 µF