MLP442M050EK1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MLP442M050EK1C
Description:
CAP ALUM 4400UF 20% 50V FLATPACK
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 97mOhm @ 120Hz
Series MLP
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 4.4 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4400 µF