MLSH121M250JK0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MLSH121M250JK0C
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 250V RADIAL
In Stock : 12
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Hermetically Sealed
Height - Seated (Max) 1.500" (38.10mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 1.000" L x 0.500" W (25.40mm x 12.70mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MLSH
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 120 µF