Home / Varistors, MOVs / MLVC40V031C3000
minImg
MLVC40V031C3000
Eaton - Electronics Division
Product No:
MLVC40V031C3000
Description:
VARISTOR 39V 250A 4032
In Stock : 2500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Capacitance @ Frequency 3000 pF @ 1 MHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Series MLVC
Package / Case 2-SMD, No Lead
Energy 1.6J
Maximum AC Volts 25 V
Mfr Eaton - Electronics Division
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 31 V
Current - Surge 250 A