MM055A221JCT2A
KYOCERA AVX
Product No:
MM055A221JCT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Medical, Non-Critical
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MM
Thickness (Max) 0.029" (0.74mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 220 pF