MM4P DC100/110
Omron Automation and Safety
Product No:
MM4P DC100/110
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7.5A 110V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Termination Style Plug In, 15 Pin (Octal)
Contact Rating (Current) 7.5 A
Coil Current 22 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 4.5 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 11 VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MM
Operate Time 50 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Coil Voltage 110VDC
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 77 VDC