Home / Pushbutton Switches / MMPI0120/ABKRD012P
minImg
MMPI0120/ABKRD012P
Bulgin
Product No:
MMPI0120/ABKRD012P
Manufacturer:
Bulgin
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock : 53
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Domed
Current Rating (Amps) 2A (DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.00mm Dia
Circuit SPST-NO
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series MMPI0120
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 36 V