MOV-14D151KTR
Bourns Inc.
Product No:
MOV-14D151KTR
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
VARISTOR 150V 4.5KA DISC 14MM
In Stock : 9946
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 135 V
Capacitance @ Frequency 1300 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Varistor Voltage (Max) 165 V
Series -
Package / Case Disc 14mm
Energy 40J
Maximum AC Volts 95 V
Mfr Bourns Inc.
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 125 V