MOV-20D112K
Bourns Inc.
Product No:
MOV-20D112K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
VARISTOR 1.1KV 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Min) 990 V
Capacitance @ Frequency 432 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Series MOV-20DxxxK
Package / Case Disc 20mm
Energy 342J
Maximum AC Volts 680 V
Mfr Bourns Inc.
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 895 V