MOVHE10V250Y
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOVHE10V250Y
Description:
VARISTOR 250 VAC HE 10MM DISC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 351 V
Capacitance @ Frequency 260 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Series MOVHE
Package / Case Disc 10mm
Energy 70J
Maximum AC Volts 250 V
Mfr Eaton - Electronics Division
Features -
Number of Circuits 1
Package Bag
Maximum DC Volts 320 V