Home / Varistors, MOVs / MOVHE20V230Y-AP
minImg
MOVHE20V230Y-AP
Eaton - Electronics Division
Product No:
MOVHE20V230Y-AP
Description:
VARISTOR 230 VAC HE 20MM DISC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series MOVHE
Package / Case Disc 20mm
Energy 255J
Maximum AC Volts 230 V
Mfr Eaton - Electronics Division
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Box (TB)
Maximum DC Volts 300 V