Home / White LED Lighting / MP-1616-1100-30-80
minImg
MP-1616-1100-30-80
Luminus Devices Inc.
Product No:
MP-1616-1100-30-80
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Package:
1616
Description:
LED XNOVA WARM WHT 3000K SMD
User Guide
Viewing Angle 170°
Color White, Warm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Test 150mA
Current - Max 200mA
Lumens/Watt @ Current - Test 121 lm/W
Size / Dimension 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Thermal Resistance of Package 22°C/W
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 1616
Series Xnova™ Cube
Package / Case 0606 (1616 Metric)
Mfr Luminus Devices Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 60lm (Typ)