Home / AC DC Converters / MP1-3L-2L-1N-4ED-30
minImg
MP1-3L-2L-1N-4ED-30
Artesyn Embedded Power
Product No:
MP1-3L-2L-1N-4ED-30
Description:
AC/DC CNVT 2X12V 15V 5V 2X3.3V
User Guide
Product Status Obsolete
Efficiency 85%
Mfr Artesyn Embedded Power
Features Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 6 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 15V
Voltage - Output 4 5V
Voltage - Output 5 3.3V
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, CSA, UL, VDE
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.00" L x 8.00" W x 2.50" H (279.4mm x 203.2mm x 63.5mm)
Current - Output 5 10 A
Number of Outputs 5
Current - Output 2 30 A
Series MP1 (1200W)
Current - Output 1 62.5 A
Power (Watts) 1200W
Current - Output 4 10 A
Type Enclosed
Current - Output 3 14 A