MP1K300L
VPG Foil Resistors
Product No:
MP1K300L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
2-SMD
Description:
MP1K300L 0.05% REELED
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±0.05%
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2-SMD
Resistance 1.3 kOhms
Series MP
Power (Watts) 0.1W, 1/10W