MPI-250-28
Signal Transformer
Product No:
MPI-250-28
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 250VA CHAS MT
User Guide
Center Tap No
Termination Style Terminal Block
Voltage - Isolation 4000Vrms
Voltage - Primary 100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 98.20mm
Size / Dimension 104.80mm L x 104.90mm W
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Weight 6.8 lbs (3.1 kg)
Current - Output (Max) Parallel 17.9A, Series 8.9A
Primary Winding(s) Dual, Multiple Taps
Series MPI
Type Laminated Core
Power - Max 250VA
Mfr Signal Transformer
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 14V, Series 28V