MPI-900-230
Signal Transformer
Product No:
MPI-900-230
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 900VA CHAS MT
In Stock : 19
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Center Tap No
Termination Style Terminal Block
Voltage - Isolation 4000Vrms
Voltage - Primary 100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 117.80mm
Size / Dimension 133.30mm L x 139.70mm W
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Weight 20 lbs (9.1 kg)
Current - Output (Max) Parallel 7.8A, Series 3.9A
Primary Winding(s) Dual, Multiple Taps
Series MPI
Type Laminated Core
Power - Max 900VA
Mfr Signal Transformer
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 115V, Series 230V