Home / Fixed Inductors / MPIA4012V2-1R5-R
minImg
MPIA4012V2-1R5-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
MPIA4012V2-1R5-R
Description:
FIXED IND 1.5UH 3.3A 66 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 66mOhm Max
Series MPIA40-V2
Inductance 1.5 µH
Type Molded
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Frequency - Self Resonant 63MHz