Home / TVS Diodes / MPLAD18KP10CA
minImg
MPLAD18KP10CA
Microchip Technology
Product No:
MPLAD18KP10CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
PLAD
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1059A (1.059kA)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 18000W (18kW)
Product Status Active
Supplier Device Package PLAD
Series Military, MIL-PRF-19500
Type Zener
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V