Home / TVS Diodes / MPLAD18KP11CAE3
minImg
MPLAD18KP11CAE3
Microchip Technology
Product No:
MPLAD18KP11CAE3
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC PLAD
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 989A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 18000W (18kW)
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V