Home / TVS Diodes / MPLAD18KP8.0CA
minImg
MPLAD18KP8.0CA
Microchip Technology
Product No:
MPLAD18KP8.0CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
PLAD
Description:
TVS DIODE 8VWM 13.6VC PLAD
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1324A (1.324kA)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 18000W (18kW)
Product Status Active
Supplier Device Package PLAD
Series Military, MIL-PRF-19500
Type Zener
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V