MPS88X-5000S
Kycon, Inc.
Product No:
MPS88X-5000S
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Description:
MOD PLUG 8P8C SHIELDED FLAT SOLI
User Guide
Cable Type Flat Oval Cable, Solid Wires
Number of Positions/Contacts 8p8c (RJ45, Ethernet)
Ingress Protection -
Shield Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Housing Material Polycarbonate (PC)
Color -
Current Rating (Amps) 1.5 A
Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm)
Contact Finish Gold
Termination IDC
Shielding Shielded
Product Status Active
Wire Gauge 26-28 AWG
Ratings -
Series MPS
Length 0.880" (22.35mm)