MPTR16V300
Meritek
Product No:
MPTR16V300
Manufacturer:
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 3 A
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Approval Agency cUL, TUV, UL
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Current - Max 100 A
Size / Dimension 0.280" L x 0.118" W (7.10mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 105 mOhms
Series MPTR
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min) 34 mOhms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 5.1 A