MPTR16V900
Meritek
Product No:
MPTR16V900
Manufacturer:
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 16V 9A RADIAL
In Stock : 2000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 200
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 9 A
Height - Seated (Max) 0.854" (21.70mm)
Approval Agency cUL, TUV, UL
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Current - Max 100 A
Size / Dimension 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 15 mOhms
Series MPTR
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min) 4 mOhms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 15.3 A