MPTS1210L075R
Meritek
Product No:
MPTS1210L075R
Manufacturer:
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 8V 0.75A 1210
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 8V
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA
Approval Agency cUL, TUV, UL
Lead Spacing -
Current - Max 100 A
Size / Dimension 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 400 mOhms
Series MPTS
Type Polymeric
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave
Resistance - Initial (Ri) (Min) 130 mOhms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 1.5 A