MPXV1D0830L4R7
KEMET
Product No:
MPXV1D0830L4R7
Manufacturer:
KEMET
Description:
FIXED IND 4.7UH 7.7A 29.7MOHM SM
In Stock : 971
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 10.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.341" L x 0.315" W (8.65mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 29.7mOhm Max
Series MPXV
Inductance 4.7 µH
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 18MHz