MR052A560FAA
KYOCERA AVX
Product No:
MR052A560FAA
Description:
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Tolerance ±1%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 56 pF