MR065A183FAA
KYOCERA AVX
Product No:
MR065A183FAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.018UF 50V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.290" (7.36mm)
Tolerance ±1%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series Ceralam® MR
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.018 µF