MR1JT68L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MR1JT68L0
Package:
Axial
Description:
RES 0.068 OHM 5% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -
Size / Dimension 0.135" Dia x 0.385" L (3.43mm x 9.78mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 68 mOhms
Series MR
Power (Watts) 1W