MRRC440V7R5/25
NTE Electronics, Inc
Product No:
MRRC440V7R5/25
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ARRAY 7.5UF/25UF 440V RADIAL
In Stock : 14
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) 3.350" (85.00mm)
Tolerance ±6%
Voltage - Rated 440 V
Size / Dimension 2.070" Dia (52.60mm), Lip
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series MRRC
Package / Case Radial, Can - 3 Lead
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 7.5µF, 25µF