MS22ANW03
NKK Switches
Product No:
MS22ANW03
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V
In Stock : 1043
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Switch Travel 2.20mm
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard
Current Rating (Amps) 6A (AC)
Contact Finish Silver
Circuit DPDT
Actuator Length 5.10mm
Mechanical Life 100,000 Cycles
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Series MS
Switch Function On-On
Contact Timing Non-Shorting (BBM)
Operating Force -
Electrical Life 25,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V